Tedaviler /

Çocuk Diş Tedavisi

0 (212) 451 8373

Tepedentist tüm tedavilerinizi en güncel teknolojileri kullanılarak gerçekleştirir.

ÇOCUK DİŞ TEDAVİSİ (PEDODONTİ)


cocuk dis

Çocuklar en değerli varlıklarımız ve sağlıklı yetişmeleri en öncelikli isteğimiz. Genel sağlık durumları daha anne karnındayken kontrol edilmeye başlandığı halde, diş sağlığına özen göstermekte günümüzde halen geç kalınıyor.

Hamilelikte beslenme alışkanlıklarından, kullanılan ilaçlara kadar her türlü faktör diş gelişiminde etkili olmaktadır. Doğumdan sonra gelişimini tamamlayan süt dişlerinin birer birer ağız içerisinde görünmesi ebeveynler tarafından mutlulukla karşılansa da, bu dişlerin çıktığı ilk günden itibaren ailelere ekstra sorumluluklar yüklendiği unutulmamalıdır. Çocuklara küçük yaşlardan itibaren düzenli diş kontrolü alışkanlığı kazandırılması, hem diş hekimi korkusunun önüne geçilmesini, hem de ağız diş sağlığının optimum seviyede tutulmasını sağlayacaktır.

Süt dişlerinin, kalıcı dişlere oranla asit ataklarına daha duyarlı olması, günümüz beslenme alışkanlıkları ve küçük yaşlarda el kordinasyonunun yeterince gelişmiş olmaması nedenleriyle, çocukluk çağında ağız diş sağlığını korumada en büyük pay ebeveynlere düşmektedir. Her diş fırçalama sırasında yetişkin birinin çocuğa yol gösterici olarak başında olması tavsiye edilmektedir. Aynı zamanda ebeveynler ile birlikte diş fırçalamak, gelişimi devam eden çocuğun diş fırçalama alışkanlığı kazanmasında da oldukça etkili olacaktır.

Günümüzde sıkça rastlanan süt dişi çürükleri hem çocuğun öz güvenini zedelemekte, hem beslenmesini ve dolayısıyla gelişimini etkilemekte, hem de ağrı şikayetleri nedeniyle çocuğun eğitim ve öğretim hayatında başarısını düşürebilmektedir.

Çocuk diş tedavileri, sağlıklı dişlerin koruyucu yöntemlerle güçlendirilmesi, çürük dişlerin değişim dönemine kadar tedavi edilerek ağız içerisinde korunması ve kalıcı dişlere mümkün olan en iyi koşulların hazırlanması esaslarına dayanır.


" Röntgen ve Raporlarınızı Gönderin Tanı ve Tedavi Planınız Hakkında Sizi Bilgilendirelim"